T86C106K016ESAS
Mfr.Part #
T86C106K016ESAS
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 2312
Length :
6mm
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Voltage - Rated :
16V
Leakage Current :
0.0016mA
Height :
2.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Tan Delta :
0.06
Capacitance :
10μF
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Depth :
3.2mm
Datasheets
T86C106K016ESAS
Vishay / Sprague T86C106K016ESAS
10μF ±10% 1.8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0016mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T86C106K016ESAS Overview
Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 0.0016mA.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
T86C106K016ESAS Features
a leakage current of 0.0016mA in this capacitor