T83B475K025EZZL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T83B475K025EZZL
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 25V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Pbfree Code :
No
Tan Delta :
0.06
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Feature :
High Reliability
Published :
Weight :
65.005457mg
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
6 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
B
Additional Feature :
ESR IS MEASURED AT 100KHZ
Ratings :
COTS
Height Seated (Max) :
0.083 2.11mm
Voltage - Rated DC :
25V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Series :
TANTAMOUNT®, T83
Type :
Molded
Length :
3.5mm
Leakage Current :
1.2μA
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Tantalum
Width :
2.8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
4.7μF
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
T83B475K025EZZL
Vishay / Sprague T83B475K025EZZL
4.7μF ±10% 1.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 1.2μA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T83B475K025EZZL Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.5Ohm.1.2μA is the leakage current of this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
T83B475K025EZZL Features
a leakage current of 1.2μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %