T83A475K020EZZL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T83A475K020EZZL
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 20V 1206
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Ratings :
COTS
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e0
Length :
3.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
A
HTS Code :
Feature :
High Reliability
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Capacitance :
4.7μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Width :
1.6mm
Published :
Type :
Molded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
20V
Series :
TANTAMOUNT®, T83
Terminal Shape :
J BEND
Datasheets
T83A475K020EZZL
Vishay / Sprague T83A475K020EZZL
4.7μF ±10% 3.5Ohm 2-Termination Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T83A475K020EZZL Overview
This resistor has a resistance of 3.5Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.