T7H8086504DN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T7H8086504DN
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-200 Variation
Datasheet
Download
Description
SCR PHASE CTRL MOD 800V 650A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Structure :
Single
RMS Current (Irms) :
1.02kA
Number of Terminations :
3
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - On State (It (AV)) (Max) :
650A
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
3
Trigger Device Type :
SCR
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Off State :
800V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
8200A 9000A
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Elements :
1
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Package / Case :
TO-200 Variation
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1020A
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ