T740N22TOFXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T740N22TOFXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AB, B-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR MODULE 2600V 1500A DO200AB
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Repetitive Peak Off-state Voltage :
2200V
JESD-30 Code :
O-XXDB-X3
Current - Hold (Ih) (Max) :
300mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
745A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
2.2kV
Halogen Free :
Halogen Free
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1500A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.2V
Mounting Type :
Chassis Mount
Structure :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Off State :
2.6kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
250mA
ECCN Code :
EAR99
Published :
2003
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Trigger Device Type :
SCR
Surface Mount :
yes
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tray
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
13000A @ 50Hz
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C