T640N16TOFXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T640N16TOFXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AA, A-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR MODULE 1800V 1250A DO200AA
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - On State (It (AV)) (Max) :
644A
Lead Free :
Lead Free
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1250A
Number of Elements :
1
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
Voltage - Off State :
1.8kV
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Trigger Device Type :
SCR
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
250mA
Structure :
Single
JESD-30 Code :
O-XXDB-X3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
2003
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Number of Terminations :
3
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.2V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
4 Weeks
Package / Case :
DO-200AA, A-PUK
Halogen Free :
Halogen Free
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
9400A @ 50Hz
Packaging :
Tray
Current - Hold (Ih) (Max) :
300mA