T627102554DN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T627102554DN
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
DO-200AA, A-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR 1KV 400A T62
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs
Number of Terminations :
3
Qualification Status :
Not Qualified
SCR Type :
Standard Recovery
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1000V
Published :
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
DO-200AA, A-PUK
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
4500A @ 60Hz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1000V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4500 A
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.85V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Mounting Type :
Stud Mount
Number of Pins :
3
Packaging :
Bulk
Current - On State (It (AV)) (Max) :
250A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current (Max) :
25mA
Current - Off State (Max) :
25mA
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Trigger Device Type :
SCR
Reach Compliance Code :
Unknown
RMS Current (Irms) :
400A
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Mount :
Stud
Pin Count :
Voltage - Off State :
1kV
Datasheets
T627102554DN
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.85V-On State (Vtm) (Max) 25mA-Current - Off State (Max) 3-Termination Bulk DO-200AA, A-PUK Stud Mount
T627102554DN Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.As this device has a 1000V repetitive peak off-state voltage, it has a repeating peak off-state voltage of 1000V volts.In insulating conductors, leakage current is an indicator of effectiveness, and its maximal leakage current can be 25mA.
T627102554DN Features
its RMS current (Irms) is 400A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1000V
its maximal leakage current can be 25mA