T55P106M6R3C0500
Mfr.Part #
T55P106M6R3C0500
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT POLY 10UF 6.3V 0805
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
vPolyTan™ T55
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Leakage Current :
10μA
Mount :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
10 %
Height :
1.2mm
Width :
1.2446mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Length :
2mm
Type :
Molded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current :
360mA
Voltage - Rated :
6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 100kHz
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
10μF
Manufacturer Size Code :
P
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.25mm
Published :
Tolerance :
±20%