T551B476K050AT4251
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T551B476K050AT4251
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 47UF 50V AXIAL
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 100kHz
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tray
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Series :
T551
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2014
Type :
Hermetically Sealed
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C