T543X476K035ATE060
Mfr.Part #
T543X476K035ATE060
Description
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917
Stock
980
In Stock :
980
Height - Seated (Max) :
0.169 (4.30mm)
High Shock and Vibrating :
yes
Manufacturer Size Code :
X
Number of Terminals :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Capacitance Value :
47uF
Capacitance :
47 µF
Product Length (mm) :
7.3
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage - Rated :
35 V
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
IR (mA) :
2029
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
10%
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Features :
High Reliability
Case Code :
X
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100kHz
ECCN (US) :
EAR99
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
Tape and Reel
Mounting :
Surface Mount
Size (mm) :
7.3 X 4.3 X 4
Product Weight (g) :
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Series :
KO-CAP® T543
Product Depth (mm) :
4.3
Base Product Number :
T543X
Case Style :
Molded
Type :
Polymer
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Product Height (mm) :
4
Polarity :
Polar
Special Feature :
High Frequency Capacitance Retention|Extremely Low ESR
Voltage :
35VDC
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
85 to 105
Lead Spacing :
ESR (Ohm) :
0.06
IL (uA) :
165
Construction :
Flat
Package / Case :
Ratings :
COTS
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T543X476K035ATE060 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Polymer, Voltage:35VDC, Package / Case:7343-43, T543X476K035ATE060 pinout, T543X476K035ATE060 datasheet PDF, T543X476K035ATE060 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T543X476K035ATE060 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.