T543X336M050ATE040
Mfr.Part #
T543X336M050ATE040
Description
CAP TANT POLY 33UF 50V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Leakage Current :
0.165mA
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
7.3mm
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.1
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Case Code (Imperial) :
Series :
KO-CAP® T543
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Feature :
High Reliability
Terminal Shape :
J BEND
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
33μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ratings :
COTS
Case Code (Metric) :
X
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Width :
4.3mm
Ripple Current :
2485mA