T540B157K003AH85107280
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T540B157K003AH85107280
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 150UF 3V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Manufacturer Size Code :
B
Ratings :
COTS
Published :
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
KO-CAP® T540
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
150µF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
3V
Type :
Molded
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
2
Feature :
High Reliability
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz