T513D107K016BH61107505
Mfr.Part #
T513D107K016BH61107505
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Stock
460
In Stock :
460
Tantalum Capacitors
Failure Rate :
B (0.1%)
Tolerance :
±10%
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Feature :
High Reliability
Series :
T513
Published :
2016
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Manufacturer Size Code :
D
Case Code (Metric) :
7343
Type :
Molded
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Capacitance :
100μF
Factory Lead Time :
22 Weeks
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C