T510X477K006AS
Mfr.Part #
T510X477K006AS
Description
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2917
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current :
2700mA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Depth :
4.3mm
Leakage Current :
0.0282mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
4.3mm
T510
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Voltage :
6.3V
Capacitance :
470µF
JESD-609 Code :
e0
X
Lead Free :
Contains Lead
Type :
Molded
Polarity :
Polar
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Length :
7.3mm
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Tan Delta :
0.06
Dissipation Factor :
6 %
Packing Method :
TR, EMBOSSED PLASTIC, 7/13 INCH
Voltage - Rated DC :
6.3V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Datasheets
T510X477K006AS
Introducing Tantalum Capacitors KEMET T510X477K006AS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:6.3V, Type:Molded, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:2917 (7343 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, T510X477K006AS pinout, T510X477K006AS datasheet PDF, T510X477K006AS amp .Beyond Tantalum Capacitors KEMET T510X477K006AS ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET T510X477K006AS
470μF ±10% 30mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0282mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T510X477K006AS Overview
There is a ripple current setting of 2700mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 30mOhm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.0282mA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
T510X477K006AS Features
2700mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0282mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %