T510X227K016AHE025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T510X227K016AHE025
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
Stock
750
In Stock :
750
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Case Code (Imperial) :
2917
Manufacturer Size Code :
X
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Polarity :
Polar
Termination :
SMD/SMT
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
23 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Depth :
4.3mm
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Tan Delta :
0.1
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
7343
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
T510
Type :
Molded
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Dissipation Factor :
10 %
Ripple Current :
2957mA
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Shape :
J BEND
Height :
4.3mm
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Capacitance :
220μF
Length :
7.3mm
Leakage Current :
0.0352mA