T510E687K006AS4115
Mfr.Part #
T510E687K006AS4115
Package / Case
2924 (7360 Metric)
Description
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 2924
Tantalum Capacitors
Manufacturer Size Code :
E
Leakage Current :
40.8μA
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.150 3.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
T510
Capacitance :
680μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
1.9mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Tan Delta :
0.06
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Published :
Mount :
Surface Mount
Type :
Molded
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Contains Lead
Height :
3.8mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.236W 7.30mmx6.00mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2924 (7360 Metric)
KEMET T510E687K006AS4115
680μF ±10% 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 40.8μA Tape & Reel (TR) 2924 (7360 Metric)
T510E687K006AS4115 Overview
A ripple current of 1.9mA is set on the capacitor.This capacitor leaks current 40.8μA.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
T510E687K006AS4115 Features
1.9mA is the ripple current of the capacitor