T510E687K006AHE023
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T510E687K006AHE023
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2924 (7360 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 2924
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Package / Case :
2924 (7360 Metric)
Length :
7.3mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
6.3V
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.287Lx0.236W 7.30mmx6.00mm
Height Seated (Max) :
0.150 3.80mm
Case Code (Metric) :
7360
Packaging :
Cut Tape (CT)
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Tan Delta :
0.06
Mount :
Surface Mount
Depth :
6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Published :
2016
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
0.0428mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm
Ripple Current :
1408mA
Type :
Molded
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Series :
T510
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
680μF
Height :
3.8mm