T502D106K025AG6110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T502D106K025AG6110
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Manufacturer Size Code :
D
Capacitance :
10μF
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~230°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Tolerance :
±10%