T499B685K016ATE3K5
Mfr.Part #
T499B685K016ATE3K5
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 16V 1411
Stock
38
In Stock :
38
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Manufacturer Size Code :
B
Leakage Current :
0.0011mA
Weight :
65.005457mg
ECCN Code :
EAR99
Published :
2011
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Depth :
2.8mm
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
140mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
T499
Case Code (Imperial) :
1411
Life (Hours) :
2000 hours
Case Code (Metric) :
Tan Delta :
0.06
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistance :
3.5Ohm
Feature :
Automotive
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
6.8μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 175°C
Type :
Molded
Height :
2.1mm