T499B336K006ATE3K0
Mfr.Part #
T499B336K006ATE3K0
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT 33UF 10% 6.3V 1411
Stock
916
In Stock :
916
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Polar
Capacitance :
33μF
Feature :
Automotive
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Series :
T499
Case Code (Metric) :
3528
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Depth :
2.8mm
Pbfree Code :
yes
Manufacturer Size Code :
B
Weight :
65.005457mg
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Published :
2011
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
HTS Code :
Tan Delta :
0.06
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
0.0021mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 175°C
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ripple Current :
151mA
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Mount :
Surface Mount
Dissipation Factor :
6 %
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height :
2.1mm