T498C476K016ZTE500
Mfr.Part #
T498C476K016ZTE500
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2312
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Polarity :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Series :
T498
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±10%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 150°C
Capacitance :
47μF
Terminal Shape :
J BEND
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Feature :
Automotive
Manufacturer Size Code :
C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tan Delta :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Height :
2.8mm
Resistance :
500MOhm
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Depth :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Type :
Molded
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
0.0075mA
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
KEMET T498C476K016ZTE500
47μF ±10% 600mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0075mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T498C476K016ZTE500 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 600mOhm in this case.This capacitor leaks 0.0075mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
T498C476K016ZTE500 Features
a leakage current of 0.0075mA in this capacitor