T498C106K025ATE1K1
Mfr.Part #
T498C106K025ATE1K1
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2312
Stock
10
In Stock :
10
Series :
T498
Polarity :
Polar
Dielectric Material :
Tantalum
Case Code (Imperial) :
2312
Feature :
Automotive
Type :
Molded
Tan Delta :
0.06
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Dissipation Factor :
6 %
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Published :
2011
Number of Terminations :
2
Weight :
149.997327mg
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.1Ohm
Number of Pins :
2
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
J BEND
Depth :
3.2mm
Length :
6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.8mm
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Capacitance :
10μF
Termination :
SMD/SMT
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 150°C