T496X476M016ATE400
Mfr.Part #
T496X476M016ATE400
Description
47.0UF 16.0V
Stock
156
In Stock :
156
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
7343
Polarity :
Polar
Tolerance :
20%
Tan Delta :
0.06
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
2917
Width :
4.3mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Height :
4.3mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
16V
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
J BEND
Current - Leakage :
7.5µA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Ripple Current :
578mA
Length :
7.3mm
Dissipation Factor :
6 %