T496C106M025AS
Mfr.Part #
T496C106M025AS
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Description
CAP TANT 10UF 20% 25V 2312
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Series :
T496
Capacitance :
10μF
Manufacturer Size Code :
C
Tan Delta :
0.06
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Packing Method :
TR
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.0025mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Terminal Shape :
J BEND
ECCN Code :
EAR99
Width :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Feature :
Fail Safe with Built-in Fuse
Polarity :
POLARIZED
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Length :
6mm
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Metric) :
Height :
2.8mm
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
T496C106M025AS
KEMET T496C106M025AS
10μF ±20% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0025mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T496C106M025AS Overview
The leakage current of this capacitor is 0.0025mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
T496C106M025AS Features
a leakage current of 0.0025mA in this capacitor