T495X477M006ATE060
Mfr.Part #
T495X477M006ATE060
Description
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917
Tantalum Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Capacitance :
470µF
Leakage Current :
0.0296mA
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
4.3mm
Ripple Current :
1492mA
GENERAL PURPOSE
Length :
7.3mm
Surface Mount :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tan Delta :
0.1
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated :
6.3V