T495X477K010ZTE100
Mfr.Part #
T495X477K010ZTE100
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 470UF 10% 10V 2917
J BEND
Manufacturer Size Code :
X
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, 7 INCH
Life (Hours) :
2000 hours
Resistance :
100MOhm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Weight :
670.01263mg
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.15
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Depth :
4.3mm
Surface Mount
HTS Code :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
15 %
Ripple Current :
1152mA
Height :
4.3mm
Polarity :
Polar
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
T495
Leakage Current :
0.047mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100MOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
470µF