T495X477K006AHE030
Mfr.Part #
T495X477K006AHE030
Description
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2917
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
SMD/SMT
Weight :
670.01263mg
Width :
4.3mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tan Delta :
0.1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Leakage Current :
0.0296mA
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
4.3mm
Dissipation Factor :
10 %
Capacitance :
470µF
JESD-609 Code :
e0
Mounting Feature :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarity :
Polar
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Ripple Current :
2111mA
Length :
7.3mm
Depth :
4.3mm