T495X476K035ASE300
Mfr.Part #
T495X476K035ASE300
Description
CAP TANT 47UF 10% 35V 2917
Tantalum Capacitors
Case Code (Imperial) :
Ripple Current :
667mA
Life (Hours) :
2000 hours
Depth :
4.3mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
35V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Packing Method :
TR, EMBOSSED PLASTIC, 7/13 INCH
Terminal Shape :
J BEND
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dissipation Factor :
8 %
Tan Delta :
0.08
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
T495
HTS Code :
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
0.0165mA
Mount :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
GENERAL PURPOSE
Weight :
670.01263mg
Type :
Molded
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm
Height :
4.3mm
Capacitance :
47μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
T495X476K035ASE300
KEMET T495X476K035ASE300
47μF ±10% 300mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0165mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T495X476K035ASE300 Overview
A ripple current of 667mA is set on the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current 0.0165mA.This capacitor has a dissipation factor of 8 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.Its tan delta is 0.08, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
T495X476K035ASE300 Features
667mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0165mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %