T495X476K035AHE200
Mfr.Part #
T495X476K035AHE200
Description
CAP TANT 47UF 10% 35V 2917
Stock
756
In Stock :
756
1 (Unlimited)
Height :
4.3mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Dissipation Factor :
8 %
Pbfree Code :
No
Polarity :
Polar
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
4.3mm
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Voltage - Rated DC :
35V
Case Code (Imperial) :
2917
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
7.3mm
Ripple Current :
817mA
Tan Delta :
0.08
Leakage Current :
0.0165mA
Tolerance :
±10%
Life (Hours) :
2000 hours
X
Published :
2009
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
47μF