T495X226M025ATE225
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T495X226M025ATE225
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 20% 25V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Type :
Molded
Published :
Leakage Current :
0.0055mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Life (Hours) :
2000 hours
Dissipation Factor :
4 %
Number of Terminations :
2
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
22µF
Length :
7.3mm
Manufacturer Size Code :
X
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.04
Pbfree Code :
yes
Weight :
670.01263mg
ESR (Equivalent Series Resistance) :
225mOhm
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
T495
Depth :
4.3mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
770mA
Height :
4.3mm