T495X108K004ZTE060
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T495X108K004ZTE060
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1000UF 10% 4V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Series :
T495
Manufacturer Size Code :
X
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
4V
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.173 4.40mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Capacitance :
1000µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
KEMET T495X108K004ZTE060
1000μF ±10% 60mOhm @ 100kHz Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T495X108K004ZTE060 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 60mOhm @ 100kHz as their resistance.