T495X107K016ATA100
Mfr.Part #
T495X107K016ATA100
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Stock
430
In Stock :
430
Tantalum Capacitors
Width :
4.3 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Brand :
Subcategory :
Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Tantalum Capacitors - Solid SMD
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
X
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
Capacitance :
100 µF
Packaging :
MouseReel
Qualification :
AEC-Q200
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
16 V
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ESR :
100 MOhms
Base Product Number :
T495X
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
4 mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100kHz
Product Type :
Tantalum Capacitors
RoHS :
Details
Ratings :
AEC-Q200
Length :
7.3 mm