T495V227M010ATE150
Mfr.Part #
T495V227M010ATE150
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 220UF 20% 10V 2917
Tantalum Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Manufacturer Size Code :
V
Terminal Shape :
J BEND
Dissipation Factor :
12 %
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Tantalum
Published :
Series :
T495
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
220μF
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
2
Length :
7.3mm
Voltage - Rated DC :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.1
Case Code (Imperial) :
Depth :
4.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Pbfree Code :
yes
Molded
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Polarity :
Polar
KEMET T495V227M010ATE150
220μF ±20% 150mOhm 2-Termination Polar Tantalum Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T495V227M010ATE150 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 150mOhm.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 12 %.Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.1.
T495V227M010ATE150 Features
the dissipation factor is 12 %