T495D157M006ATE050
Mfr.Part #
T495D157M006ATE050
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 150UF 20% 6.3V 2917
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Leakage Current :
0.0095mA
Capacitance :
150µF
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100kHz
Height :
4.3mm
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Ripple Current :
1559mA
Case Code (Metric) :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Tan Delta :
0.06
JESD-609 Code :
e3
Molded
Polarity :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
6.3V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Length :
7.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Manufacturer Size Code :
D
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor :
6 %
Weight :
670.01263mg
Feature :
GENERAL PURPOSE
Depth :
4.3mm