T495D106M035ZTA1K0
Mfr.Part #
T495D106M035ZTA1K0
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2917
Surface Mount :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
D
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm @ 100kHz
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Series :
T495
Voltage - Rated :
35V
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.0035mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.06
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
Automotive
Packing Method :
TR
Mounting Type :
Surface Mount
KEMET T495D106M035ZTA1K0
10μF ±20% 1Ohm @ 100kHz 2-Termination 0.0035mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T495D106M035ZTA1K0 Overview
Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 0.0035mA.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
T495D106M035ZTA1K0 Features
a leakage current of 0.0035mA in this capacitor