T495B336K016ATE350
Mfr.Part #
T495B336K016ATE350
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT 33UF 10% 16V 1411
Tantalum Capacitors
Case Code (Metric) :
Manufacturer Size Code :
B
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Series :
T495
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
350mOhm @ 100kHz
Width :
2.8mm
Ripple Current :
197.2mA
Leakage Current :
0.0053mA
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
3.5mm
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.06
Capacitance :
33μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Type :
Molded
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Feature :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
POLARIZED
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Voltage - Rated DC :
16V