T495A685K006ZTE1K8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T495A685K006ZTE1K8
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 6.3V 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code :
A
Published :
Resistance :
1.8Ohm
Packing Method :
TR, 7 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
J BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Weight :
16.187578mg
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.6mm
Type :
Molded
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Series :
T495
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
6.8μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
HTS Code :
KEMET T495A685K006ZTE1K8
6.8μF ±10% 1.8Ohm 2-Termination Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T495A685K006ZTE1K8 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1.8Ohm in this case.