T495A475K010ZTE1K4
Mfr.Part #
T495A475K010ZTE1K4
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1206
2
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
4.7μF
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated DC :
10V
Case Code (Metric) :
Series :
T495
Type :
Molded
Weight :
16.187578mg
Published :
Manufacturer Size Code :
A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.4Ohm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Height :
1.6mm
GENERAL PURPOSE
Resistance :
1.4Ohm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
yes
Mount :
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
KEMET T495A475K010ZTE1K4
4.7μF ±10% 1.4Ohm 2-Termination Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T495A475K010ZTE1K4 Overview
This resistor has a resistance of 1.4Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.