T495A155K025ZTE3K0
Mfr.Part #
T495A155K025ZTE3K0
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 25V 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Series :
T495
Pbfree Code :
yes
Mount :
Depth :
1.6mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Weight :
16.187578mg
Resistance :
3Ohm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
HTS Code :
Type :
Molded
Capacitance :
1.5μF
Height :
1.6mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
A
KEMET T495A155K025ZTE3K0
1.5μF ±10% 3Ohm 2-Termination Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)