T491X686M020ZT
Mfr.Part #
T491X686M020ZT
Description
CAP TANT 68UF 20% 20V 2917
Tantalum Capacitors
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Manufacturer Size Code :
X
Ripple Current :
437mA
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
Height :
4mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Leakage Current :
0.0136mA
Capacitance :
68µF
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Type :
Molded
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.06
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Reference Standard :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
20V
Length :
7.3mm
Terminal Shape :
J BEND
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Depth :
4.3mm
Number of Terminations :
2
Series :
T491
Datasheets
T491X686M020ZT
KEMET T491X686M020ZT
68μF ±20% 700mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0136mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491X686M020ZT Overview
There is a ripple current setting of 437mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 700mOhm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.0136mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
T491X686M020ZT Features
437mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0136mA in this capacitor