T491X685K050AS-F
Mfr.Part #
T491X685K050AS-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 50V 2917
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
0.0035mA
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Length :
7.3mm
Tan Delta :
0.06
JESD-609 Code :
e3
Molded
Width :
4.3mm
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mount :
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
J BEND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Additional Feature :
MEETS IECQ STANDARD:QC300801/US0001
Capacitance :
6.8μF
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Polarity :
POLARIZED
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
T491X685K050AS-F
Cornell Dubilier Electronics T491X685K050AS-F
6.8μF ±10% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0035mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491X685K050AS-F Overview
The leakage current of this capacitor is 0.0035mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
T491X685K050AS-F Features
a leakage current of 0.0035mA in this capacitor