T491X477M010ZTZV14
Mfr.Part #
T491X477M010ZTZV14
Description
CAP TANT 470UF 20% 10V 2917
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
470µF
Voltage - Rated :
10V
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Datasheets
T491X477M010ZTZV14
KEMET T491X477M010ZTZV14
470μF ±20% 200mOhm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491X477M010ZTZV14 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 200mOhm in this case.