T491X336M035AT
Mfr.Part #
T491X336M035AT
Description
CAP TANT 33UF 20% 35V 2917
Tantalum Capacitors
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Type :
Molded
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Length :
7.3mm
Mount :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Polar
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Tantalum
Capacitance :
33μF
Lead Free :
Lead Free
Series :
T491
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
524mA
Tan Delta :
0.06
Leakage Current :
11.6μA
Published :
Number of Terminations :
2
Depth :
4.3mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
35V
Manufacturer Size Code :
X
Height :
4.3mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
J BEND
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
6 %