T491X336K025AS
Mfr.Part #
T491X336K025AS
Description
CAP TANT 33UF 10% 25V 2917
Tantalum Capacitors
Depth :
4.3mm
Height :
4.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Metric) :
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
25V
Type :
Molded
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Ripple Current :
194.4mA
Length :
7.3mm
Series :
T491
Packing Method :
TR, 7 INCH
JESD-609 Code :
e0
Tan Delta :
0.06
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
X
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
J BEND
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±10%
Capacitance :
33μF
Leakage Current :
0.0083mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Published :
Dissipation Factor :
6 %
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Datasheets
T491X336K025AS
KEMET T491X336K025AS
33μF ±10% 700mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0083mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491X336K025AS Overview
In this case, 194.4mA is the ripple current of the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 0.0083mA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 6 %, which indicates the power lost through it.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
T491X336K025AS Features
194.4mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0083mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %