T491X226K035AH
Mfr.Part #
T491X226K035AH
Description
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current :
486mA
Case Code (Metric) :
Depth :
4.3mm
Terminal Shape :
J BEND
Lead Free :
Lead Free
Tan Delta :
0.06
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
No
Type :
Molded
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Capacitance :
22µF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
35V
Series :
T491
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
7.7μA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Dissipation Factor :
6 %
Radiation Hardening :
No
Height :
4.3mm
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Case Code (Imperial) :
Length :
7.3mm