T491X107M016ZTZ102
Mfr.Part #
T491X107M016ZTZ102
Description
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
100μF
Datasheets
T491X107M016ZTZ102
KEMET T491X107M016ZTZ102
100μF ±20% 700mOhm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491X107M016ZTZ102 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 700mOhm as their resistance.