T491X107K020AH
Mfr.Part #
T491X107K020AH
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V 2917
Stock
87
In Stock :
87
Tantalum Capacitors
Length :
7.3mm
Dissipation Factor :
8 %
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated DC :
20V
Leakage Current :
20μA
Capacitance :
100μF
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Manufacturer Size Code :
X
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Case Code (Metric) :
7343
Polarity :
Polar
2917 (7343 Metric)
Life (Hours) :
2000 hours
Tan Delta :
0.08
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
No
Depth :
4.3mm
Mount :
Surface Mount
Ripple Current :
229.6mA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Feature :
GENERAL PURPOSE
Published :
2012
Series :
T491
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Failure Rate :
0.001 %
Terminal Shape :
J BEND
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Termination :
SMD/SMT
Height :
4.3mm