T491X107K020AG
Mfr.Part #
T491X107K020AG
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V 2917
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
100μF
Polarity :
Polar
Type :
Molded
Length :
7.3mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Gold (Au)
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Height :
4mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
J BEND
Surface Mount :
yes
Dissipation Factor :
8 %
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Depth :
4.3mm
JESD-609 Code :
e4
Leakage Current :
0.02mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
20V
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.08
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Ripple Current :
229.6mA
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm