T491X107K016ZTZ101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491X107K016ZTZ101
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Manufacturer Size Code :
X
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Type :
Molded
Tolerance :
±10%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
16V
Series :
T491
Published :
Capacitance :
100μF
Datasheets
T491X107K016ZTZ101
KEMET T491X107K016ZTZ101
100μF ±10% 700mOhm Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)