T491X107K016AS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491X107K016AS
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.08
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Series :
T491
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
J BEND
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ripple Current :
194.4mA
Dissipation Factor :
8 %
Depth :
4.3mm
Height :
4.3mm
Dielectric Material :
Tantalum
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
100μF
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Free :
Contains Lead
Length :
7.3mm
Leakage Current :
0.016mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Molded
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Polar
Manufacturer Size Code :
X
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
T491X107K016AS
KEMET T491X107K016AS
100μF ±10% 700mOhm 2-Termination Polar Tantalum 0.016mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
T491X107K016AS Overview
Capacitor ripple current is set to 194.4mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 700mOhm.0.016mA is the leakage current of this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 8 % represents the power loss caused by AC applied through it.The tan delta of the insulating oil is 0.08 based on its electrical dielectric test.
T491X107K016AS Features
194.4mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.016mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %